Jak zapojit, udržovat a vyčistit krbová kamna
Jak se starat o krbová kamna
Alespoň 2× v topné sezóně – na začátku a na konci – byste měli zkontrolovat, případně vyčistit kouřovody a komín. Nejjednodušší je použít čisticí poleno nebo chemický čistič, které se dávají na rozpálené palivo. Látky uvolněné hořením pak při průchodu komínem přemění saze na oxid uhličitý, jenž vyjde ven se spalinami. Jestliže dáváte přednost mechanickému čištění, můžete použít čisticí tvarovku pro kouřovody nebo průmyslový vysavač. A nezapomeňte na revizi komína, kterou musí podle zákona provést odborný technik nebo kominík minimálně jednou za 12 měsíců.
Před zahájením sezóny byste měli zkontrolovat stav těsnění kolem dvířek a skla. V průběhu topné sezóny stačí čas od času otřít kamna hadříkem mírně navlhčeným v čisté vodě bez chemických přípravků. To se ovšem týká kamen plechových, kachlových a litinových. Kamna obložená pískovcem otírejte nasucho nebo raději vysajte, aby vlhká špína nevsákla do kamene. Nejčastější a nejpracnější činností je pak pravidelné vybírání popela. Práci si usnadníte speciálním vysavačem popela.
Po sezóně je dobré rozebrat topeniště a vysát ho – zbylý popel by nasával vzdušnou vlhkost, a mohl tak vyvolat korozi. Zkontrolujte také obklady a případně nechte vyměnit poškozené pláty šamotu. U Pokud v kamnech netopíte, nechte otevřené vzduchové otvory, aby jimi mohl volně proudit vzduch. Je také dobré, když máte nad komínem stříšku, aby vám do něj nepršelo a do kamen nezatékalo.
Jak vyčistit krbové sklo
Než začneme, povíme si nejdřív, co udělat, abychom nemuseli čistit krbové sklo moc často. Úplně prvním krokem je zvolit správný výkon kamen přiměřený ploše, kterou chcete vytápět, a únikům tepla, daným stavem vytápěné nemovitosti. Příliš výkonná kamna totiž musí mít ztlumený přívod vzduchu, čímž se skla zbytečně zakouří, protože nebude fungovat jejich oplach přirozeným prouděním sekundárního vzduchu. Záleží také na správném topení v kamnech. Topit byste měli pouze dobře vyschlým dřevem, nepřikládat blízko skla a přímo do ohně, ale na žhavé uhlíky – s tím vám pomůže kvalitní krbové nářadí.
Když se přece jen sklo zakouří, existuje hned několik možností, jak ho vyčistit, vždy však nejdřív počkejte, až úplně vychladne:
Voda se saponátem: stačí ji nanést na sklo neabrazivní stranou houbičky, po chvilce působení setřít a vyleštit sklo suchým čistým hadrem.
Voda s trochou octa: postup je stejný jako u saponátu, sklo se bude krásně lesknout a nebudou na něm šmouhy.
Čistič krbových skel: speciální čistič odstraní saze i mastné nečistoty. Ideální je čistič pěnový, který – na rozdíl od vody – nestéká ze skla. Po chvilce působení nečistoty setřete papírovou utěrkou, případně odstraníte houbičkou.
Při mytí se snažte nenavlhčit těsnicí šňůry – mohly by vytvrdnout a pak špatně těsnit. A jestliže nechcete mít poškrábané sklo, zdaleka se vyhněte prostředkům s abrazivními částicemi, zejména písku, ale třeba i drsné straně houbičky. Ze stejného důvodu nedoporučujeme ani oblíbenou metodu našich babiček – čištění jemným popelem.
Jak nasadit kachle ke kamnům Eboli a Empoli
Jak obložit krbová kamna
Pokud chcete mít originální vzhled krbu, zvažte koupi krbové vložky, kterou můžete obestavět podle svého vkusu. Svrchní krbový plášť ovšem musí zůstat funkční. Měl být žáruvzdorný a trvanlivý, co nejméně nasákavý, dobře akumulovat teplo a snadno se udržovat. Můžete ho zhotovit svépomocí, nebo pokud nejste manuálně zruční si ho nechat vyrobit na zakázku. Obklad krbové vložky může být z lícových cihel a cihelných pásků, z kamene (mramor, žula, vápenec, pískovec, mastek) či umělého kamene (povrchově upravený beton), keramiky (kachlové obklady) nebo kovu (ocel, litina) – záleží jen na vašem vkusu.
Jak topit v krbové vložce
Poté, co krbovou vložku obestavíte a zapojíte do otopného systému, topíte v ní stejně jako v krbových kamnech. Zde se dozvíte, jak správně topit v krbových kamnech.
Kolik topení mohu napojit na výměník?
To záleží na výpočtu, který bere v úvahu výkon kamen, stav vytápěné budovy a lokalitu, kde je umístěna, případné umístění bojleru na vodu a spoustu dalších faktorů. Konkrétní odpověď může dát pouze topenář po provedení odborných výpočtů.
Jak zapojit krbová kamna s výměníkem
Pro základní orientaci si můžete spočítat výkon kamen, výměník však tento výpočet komplikuje: záleží na tahu komína, počtu radiátorů, na tom, zda budete kamny ohřívat také vodu v bojleru, a spoustě dalších věcí. Zapojení krbových kamen s výměníkem je záležitost pro odborníka – topenáře. Určitě se na něj obraťte.
Je možné výměník odpojit?
To záleží na typu výměníku. Existují i vyjímatelné teplovodní výměníky, které můžete do otopného systému vložit a zapojit, případně je vyjmout a nahradit záslepkou. Pak je možné využívat krb po přechodnou dobu i bez napojení na teplovodní systém vytápění. Vyměnitelný výměník nabízí například společnost HAAS+SOHN ze severočeského Rukova, jejíž kamna prodává i společnost Mountfield.
Mohu kamna napojit pomocí redukce na vývod kouřovodu o menším průměru, než je u kamen?
Spalinová cesta (kouřovody a průduch komína) se nesmí zužovat kvůli omezení tahu komína. Pokud tedy o koupi kamen teprve uvažujete, měli byste vzít v úvahu průměr stávajícího kouřovodu už při výběru krbových kamen. Jestliže už kamna máte a připojení na užší kouřovod prostě potřebujete, lze tak učinit speciální redukcí v jediném místě – napojením přímo na kouřovou přírubu kamen.
Redukce (přechodky), které spojují různé průměry, nabízejí specializované obchody za cenu v řádech stokorun, ale aby s nimi kamna opravdu fungovala, nemělo by být zúžení do kouřovodu příliš velké, komín musí být v perfektním stavu a hlavně mít opravdu vysoký tah. Dříve totiž mívala kamna účinnost do 50 %, takže z nich odcházely horké spaliny, jimž stačil menší tah komína. Dnešní kamna mají kamna účinnost přes 80 % a spaliny z nich odcházejí podstatně chladnější, takže tah komína musí být daleko vyšší. Při instalaci pak nezapomeňte na funkční těsnění přechodů – pomohou vám při tom kamnářské tmely nebo těsnicí šňůry o různých průměrech.
Jak vybrat vysavač popela
Jestliže dáváte přednost rozumnému poměru cena/výkon, zvolíte vysavač vychladlého popela. Existují i vysavače schopné nasát popel do teploty cca 60 °C, ale bývají dražší a na úklid krbu se obvykle tak moc nespěchá. Určitě by vás měl zajímat příkon: pro menší kamna je to alespoň 600 W, pro větší minimálně 900 W, aby měl vysavač dobrý tah. Filtr by měl být kvalitní – minimálně ze skelných vláken, ještě lépe nejkvalitnější typ HEPA, který zachytí až 99 % mikročástic a je vhodný i pro alergiky. Nádoba na odpad by měla mít objem alespoň 15 l. Samozřejmostí je stabilní konstrukce a dobré těsnění hadice, výhodou potom zpětný chod, kterým lze rozfoukat oheň, či kolečka pro snadný přesun vysavače. V úvahu vezměte také délku napájecí šňůry, abyste nemuseli používat prodlužovačku, a její automatické navíjení. Bonusem je potom nízká hlučnost v chodu. A pokud máte malou komoru, budete nejspíš koukat i na rozměry vysavače.
Ostatní také zajímá
Tipy pro vás
Kategorie článků
- Hlavní rubrika blogu
- Poradna
- Poradna – Zahrada
- Poradna – Zahradní nábytek a grily
- Poradna – Bazény
- Poradna – Vytápění
- Poradna – Wellness
- Poradna – Dílna
- Poradna – Domácí mazlíčci
- Poradna – Elektrokola
- Poradna – Exkluzivní vína
- Poradna – Pomoc s nákupem
- Poradna – Infografiky
- Poradna – Katalogy
- Videa
- Poradna - Zdravý spánek
- Magazín