Jak vybrat sekačku – Vše, co potřebujete vědět
Jak vybrat sekačku
Hned na začátku si musíte říci, jak velkou plochu budete udržovat, jak často budete sekat a jaké máte na stroj nároky. Pokud máte po ruce přívod elektřiny a sekáte pravidelně menší plochu, je vhodnou volbou sekačka elektrická. Kdo se nechce tahat s kabelem, může sáhnout po některém z AKU strojů. Na vrcholu řady elektrických i AKU sekaček už jsou modely s pojezdem, které můžete použít také na větší pozemky.
Nejrozšířenějšími sekačkami v Česku i na Slovensku jsou stále modely benzinové, které najdou uplatnění na všech typech pozemků. Vybírat můžete stroje se záběrem od 41 do 53 cm, s motory Honda nebo Briggs & Stratton a řadou nejrůznějších vychytávek, které usnadňují práci.
Pojezd nebo centrální nastavení výšky sečení je už dnes skoro samozřejmostí. Ale poslední dobou bodují například funkce jako nastavitelná rychlost pojezdu, startování tlačítkem, optická signalizace zaplnění koše nebo velká kola uložená na kuličkových ložiscích pro lepší pohyb v terénu, ideálně s vnitřními kryty proti usazování nečistot.
Startování tlačítkem ocení zejména starší lidé nebo ženy. Odpadá vám tahání za šňůru, což někdy určitou sílu vyžaduje. Stačí zmáčknout tlačítko a můžete sekat. Startování je vůbec dnes daleko jednodušší, protože sekačky už mají automatický sytič a u strojů vyšších kategorií už ani nemusíte dopředu nastřikovat palivo, což umožňuje například sofistikovaný systém Ready Start.
U sekačky je zásadní co nejlepší sběr trávy, čemuž napomáhá široký, krátký a přímý odhozový tunel, výkon motoru, tvar šasi a také materiálově kombinovaný koš (textil, plast) s optimalizací proudění vzduchu. Moderní stroje nabízejí dokonce několik možností, jak naložit s posečenou trávou. Díky sytému 4 v 1 můžete trávu sbírat klasicky do koše, dále využívat zadní i boční odhoz a také možnost mulčování.
Sortiment sekaček je hodně pestrý, kromě benzinových či elektrických strojů se v poslední době derou na výsluní i stále populárnější AKU sekačky. Pracují na lithium-iontovou baterii, kterou navíc můžete použít i pro všechny další stroje dané výkonové řady, jako například pilu, plotové nůžky, strunovou sekačku atd. Stačí ji snadno přecvaknout z jednoho stroje do druhého a můžete pokračovat v práci. Neřešíte prodlužovací kabel ani benzin, nabití baterie do plného stavu vás vyjde i při současných cenách elektřiny na pár korun. AKU sekačky jsou navíc tiché, ekologické, nenáročné na údržbu a výkonností a dynamikou už se dnes přibližují benzinovým strojům.
Určitě je dobré výběr stroje konzultovat s profesionálně vyškolenými techniky v prodejně. Vyslechnou si vaše představy, doporučí vhodný model. Nikdy vás nenechají odejít s nevhodným výrobkem.
Jak často sekat trávu
Sekací sezona trvá většinou od dubna do října a v jejích špičkách se tráva seká třeba i dvakrát týdně. Záleží na velikosti plochy a také kvalitě trávníku. Na jaře roste tráva rychleji a sekat by se mělo častěji. Uprostřed léta se růst trávy zpomalí a intervaly sekání můžete prodlužovat. Nikdy ale nenechávejte trávu přerůst.
Jak správně sekat trávu
Trávník by se měl zkracovat optimálně ne více než o třetinu a stébla by měla mít minimálně 3 centimetry, aby zůstala dostatečná plocha pro průběh fotosyntézy, která trávě zajistí sytě zelenou barvu.
Když budete sekat vyšší trávu, sekejte ji nadvakrát, nejprve s nejvyšší nastavenou výškou sečení a pak s obvyklou výškou sečení. Směr sekání střídejte, abyste udrželi stébla trávy ve vzpřímené poloze.
Pro dokonalé sečení travních stébel a jejich sběr do koše je nutné zajištění přívodu dostatečného množství vzduchu do prostoru sekačky, proto nenastavujte příliš malou výšku sečení (nejnižší poloha).
Pravidelně kontrolujte naplnění sběrného koše a včas ho vyprazdňujte. Kontrolujte, aby za sekačkou nezůstávala posečená tráva, což je známkou, že je plný koš a kvalita sečení se zhoršuje. Některé moderní stroje disponují optickou signalizací zaplnění koše. Klapka na horní straně koše se v případě zaplnění zvedne a vy víte, že je třeba ho vysypat.
Mohu používat sekačku na mokrou trávu?
Nedoporučuje se to. Posečená tráva se totiž usazuje na stěnách sekačky a není možno zajistit kvalitní sběr do koše. Při sekání za deště či za rosy se sekačky více dusí a trávník jako takový se ničí.
V jakých časových intervalech se dá používat elektrická a benzínová sekačka? Musí být povinné pauzy?
Ideální je řídit se pokyny v manuálu. U každého stroje je optimální doba použití rozdílná. Přestávky po určité době jsou vhodné, alespoň na pár minut. I kvůli ochlazení stroje. Hlavně při větší zátěži.
Jak se starat o sekačku
Sekačku po každém posekání pečlivě vyčistěte. Konkrétně spodek sekačky kolem nože. Nedoporučuje se tlaková voda jako hadice nebo myčka. Lepší je odstranit nečistoty mechanicky, například špachtlí. Při čistění sekačku opatrně nahněte na zadní část. Ideálně si na madlo dejte nějakou zátěž, aby vám stroj vydržel mírně zvednutý. Míru náklonu volte opatrně, aby nevytekl olej. Nikdy sekačku nestavte na bok.
U benzínových sekaček kromě dolévání paliva kontrolujte během sezóny hladinu oleje podle návodu a v případě potřeby ho dolijte.
Jak převážet sekačku?
Zvládnete to v kufru běžného osobního auta. Stačí složit madla a stroj v kufru zajistit tak, aby se nepohyboval a nedošlo k případnému úniku benzinu či oleje.
Jaký olej mohu použít?
Do benzínové sekačky se zpravidla používají klasické motorové oleje pro čtyřtaktní motory s označením SAE 30.
Co si můžu na sekačce udělat sám a s čím jít do servisu?
Záleží na dovednostech daného uživatele. U benzínových strojů určitě zvládnete promazat lanka nebo měnit olej. U některých moderních motorů není možnost vypouštění oleje ve spodní části stroje, ale musíte použít odsávačku, kterou máme v sortimentu. Stejně tak není těžké zkontrolovat, případně vyměnit filtr. Molitanové filtry se dají vyprat v jarové vodě, papírové zase vyfouknout kompresorem.
Šikovnější uživatelé dokážou i nabrousit nůž, ale problém už může nastat s jeho vyvážením, což je hodně důležité pro optimální sekání. Na tuto činnost už je lepší navštívit autorizovaný servis, stejně jako například na opravu a seřízení pojezdu či veškeré operace v motoru.
U elektrických i AKU sekaček je údržba snazší. Stejně jako u benzinových je potřeba pravidelně čistit, kontrolovat ostrost nože, u vyšších modelů musíte nechat seřídit pojezd.
Tipy pro vás
Kategorie článků
- Hlavní rubrika blogu
- Poradna
- Poradna – Zahrada
- Poradna – Zahradní nábytek a grily
- Poradna – Bazény
- Poradna – Vytápění
- Poradna – Wellness
- Poradna – Dílna
- Poradna – Domácí mazlíčci
- Poradna – Elektrokola
- Poradna – Exkluzivní vína
- Poradna – Pomoc s nákupem
- Poradna – Infografiky
- Poradna – Katalogy
- Videa
- Poradna - Zdravý spánek
- Magazín