Jak pečovat o štěně?

Příchod štěněte do rodiny představuje obvykle obrovskou radost pro nejmenší členy domácnosti.
Jak pečovat o štěně?
Příchod štěněte do rodiny představuje obvykle obrovskou radost pro nejmenší členy domácnosti. Ti zkušenější vědí, že ta malá chlupatá kulička štěstí doma občas udělá loužičku, občas roztrhá páníčkovy zamilované papuče a občas se zablácenými tlapkami se vší vehemencí dobývá do navoněné lože. Co to ale je oproti bezpodmínečné a nekonečné lásce, kterou nám pak každý den dopřává. Do základní péče o štěně patří mimo jiné i kvalitní krmení. Díky dobré výživě můžete předejít řadě chorob nebo alespoň zmírnit jejich dopady.

Štěně je po narození závislé na své matce. Většinu dne tráví spánkem a sáním mateřského mléka. Štěňata teprve ve druhém týdnu života začínají vidět a slyšet. Poté už nastává období rychlých změn. Na svých vratkých nožičkách začínají prozkoumávat okolí svého pelíšku, reagují na pohyb a světlo, a protože jim už matčino mléko nestačí, začínají se zajímat o něco dobrého k snědku.

 

NENÍ ŠTĚNĚ JAKO ŠTĚNĚ

Každé psí plemeno má své požadavky na krmení v závislosti na dospívání. Malá plemena (jorkšír, jezevčík) dospívají kolem 10. měsíce života, středně velká plemena (bígl, buldok) kolem 12. měsíce. V tomto období potřebují větší energetický přísun, který po ukončení růstu zmenšíme (nadváha je nežádoucí). Velká plemena psů (labrador, německý ovčák) dospívají mezi 12. a 18. měsícem a obří plemena dokonce až ve dvou letech. U štěňat velkých plemen je důležité udržet přiměřený růst, aby štěně nevyrostlo příliš rychle. Je proto dobré zaměřit se na optimální energetickou hodnotu a množství vápníku a fosforu v krmné dávce. Ideální je proto krmení granulemi pro štěňata, které jsou pro tyto účely připraveny.

 

KOLIK KRMIVA A JAK ČASTO?

Štěně je krmeno mateřským mlékem přibližně po dobu šesti týdnů (v závislosti na plemenu). Ve chvíli, kdy začnete krmit pevnou stravou, je dávkování jednoduché: častěji a menší porce. Co se týče množství, řiďte se údaji doporučeného dávkování na krmivu, případně Vám může poradit i veterinář. Obecně se uvádí dávkování u psů:

  • do 2 měsíců věku: 4x až 6x za den
  • od 2 do 4 měsíců: 4x za den
  • od 4 do 8 měsíců: 3x za den
  • od 8 měsíců: 2x za den
Po jídle mu dopřejte až 2 hodiny klid. Předejdete případné torzi žaludku a zajistíte lepší trávení.

 

JAK PŘEJÍT NA JINÝ DRUH KRMIVA?

Od zodpovědného chovatele si se štěnětem přivezete domů i granule, kterými bylo krmeno. Ve stejné značce můžete pokračovat, nebo psa pomalu zvykat na jinou, která se Vám zdá být vhodnější. Pokud chcete předejít zažívacím problémům, je potřeba měnit krmivo pejskovi postupně, nejlépe v průběhu jednoho týdne, aby se střevní mikroflóra stihla přizpůsobit. První den stačí přimíchat do původních granulí 1/7 nových, druhý den 2/7 a tak postupně navykat zvíře na kvalitnější krmivo nebo později na granule pro dospělé psy.
Granule StarVita pro štěňata

PRAVIDELNÁ KONTROLA PŘÍRŮSTKŮ NA VÁZE

Dodržujte doporučené dávkování a pravidelně pejskovi kontrolujte hmotnost a přírůstky. Nadváha ve štěněčím věku může vést k problémům s pohybovým ústrojím po celý život psa. Zároveň sledujte, jak se pejskovi po krmivu daří. Pokud by se Vám něco nezdálo, konzultujte to s veterinářem.

 

DOMÁCÍ STRAVA PRO ŠTĚŇATA?

Pro správný vývoj psů je důležitý nejen obsah, ale také rovnováha podávaných živin a minerálních látek. Dietní chyby v tomto věku se nezřídka projevují nesprávným vývojem kostry, který může dlouho přetrvávat a být potenciálně nevratný. Ideálním řešením je podávání nutričně vyvážených, kompletních krmiv již od odstavení štěněte. Doma připravovaná strava je zrádná pro dospělého psa, natož pak pro štěně. Pokud majitel krmí psa vařenou nebo syrovou potravou, většinou nedokáže zajistit správné poměry jednotlivých živin a minerálních látek. Granule jsou navíc prospěšné i pro psí chrup, jelikož pomáhají odstraňovat zubní plak a kámen.

 

MOHOU ŠTĚŇATA PAMLSKY?

Pamlskům se jde stěží vyhnout, hlavně z toho důvodu, že v tomto období probíhá výchova a výcvik. Správné chování je nutné u štěněte zafixovat odměnou ve formě dobrůtky. Vybírejte masové pamlsky nebo psí piškoty (nikoli dětské piškoty). Před cvičením nechte štěně trochu vyhladovět, aby mělo větší motivaci pro pamlsek udělat to, co se po něm chce. Naopak po výcviku ho nechte doma najíst a odpočívat. Myslete na to, že pamlsky nejsou plnohodnotnou stravou.

Psí pamlsky

PRVNÍ PELÍŠEK i MISKA

Pelíšek, miska na jídlo a vodu je nezbytnou součástí výbavy pro každého pejska. Kvalitní pelech poskytuje psovi bezpečné útočiště, zónu odpočinku a chrání ho před chladem tvrdé podlahy. Pelíšek by měl být umístěný na co nejméně frekventovaném místě bez průvanu. To platí jak pro štěňata, tak pro dospělé psy.

Miska je pro psa nepostradatelným společníkem. Pečlivě vyberte klidné místo a misku tam umístěte natrvalo. Váš pes si musí zapamatovat, kde během dne najde vždy vodu. Dobrou volbou jsou nerezové misky s protiskluzovou úpravou, která zabraňuje pohybu po podlaze. V misce nikdy nenechávejte zbytky jídla, které pes nesnědl s tím, že si je nechá „na potom“. Ideálně misku hned po nakrmení umyjte.


ZOBRAZIT CHOVATELSKÉ POTŘEBY

Ostatní také zajímá

Co psovi rozhodně nedávat a co naopak potřebuje
Co psovi rozhodně nedávat a co naopak potřebuje
Jak vybrat správné granule a krmivo pro psy?
Jak vybrat správné granule a krmivo pro psy?

Mohlo by vás zajímat

Pamlsky pro psy
Pro štěňata

Tipy pro vás

StarVita granule pro štěňata 12kg
1 990 Kč 949 Kč
Carnis granule pro štěňata a březí feny 10kg
640 Kč 315 Kč
Mr. Gusto Kuřecí sushi s rybou 50g
49 Kč 19 Kč
Mr.Gusto Tyčinka hovězí pro psy 50g
49 Kč 19 Kč
Mr.Gusto psí piškoty 120g
59 Kč 29 Kč
Mr. Gusto Lososové kostičky 50g
59 Kč 29 Kč

Kategorie článků