Jak na teplo domova? Kamna, která vyhřejí každý kout
26. 8. 2024
(aktualizováno 27. 8. 2024)
Kamna jsou nejen praktickým zdrojem tepla, ale také estetickým prvkem, který dodává domovu útulnost a charakter. Od tradičních kachlových kamen, která evokují nostalgii a rustikální kouzlo, až po moderní krbová kamna, která kombinují efektivitu s elegantním designem. Každý typ kamen má své specifické vlastnosti a výhody, které je činí ideálními pro různé prostory a potřeby. Podle čeho se ale při jejich výběru řídit, aby dobře fungovala?
Výhodou krbových kamen je vedle rovnoměrného rozdělení tepla po celé domácnosti i nezanedbatelná úspora energie. Investice do pořízení kamen se vám brzy vrátí v rozdílu cen topiva. Kromě ušetření peněz však kladou kupující stále větší důraz i na vzhled. Moderní krbová kamna jsou totiž také designovou dominantou interiéru. Vyberete si kamna s panoramatickým prosklením, jímž je vidět oheň ze tří stran? Dáte přednost atypickému pískovcovému obkladu? Nebo raději zvolíte klasické kachle?
Ještě dříve, než začnete vybírat design, měli byste uvážit typ kamen. Pro ty, kteří uvažují o koupi kamen do rodinného domu nebo bytu, jsou nejlepší volbou ocelová dvouplášťová, kachlová nebo peletová kamna.
Dvouplášťová ocelová kamna se poměrně rychle zahřejí a díky přirozené cirkulaci nasají studený vzduch od podlahy, který ohřejí mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Za předpokladu optimálního umístění dokážou bez problému temperovat i okolní místnosti.
Kachlová kamna jsou zase romantika. V jejich prospěch mluví i technické argumenty. Vynikají vysokou účinností, která se pohybuje mezi 80 až 90 %. Provoz je velmi ekologický s nízkou spotřebou paliva. Po zahřátí sálají teplo dlouhodobě, a to i několik hodin po vyhasnutí. Nezanedbatelné jsou i malé nároky na obsluhu, prakticky žádný servis a velmi dlouhá životnost.
Moderní způsob topení pak představují kamna na pelety. Jsou nejen ekologická, protože s nimi nepřijde žádný dřevní odpad nazmar, ale samostatná. Nemusíte každou chvíli přikládat dřevo a pečlivě střežit oheň, aby nevyhasl. Kamna se postarají skoro o všechno sama. Uvnitř mají zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálním displeji nastavíte požadovanou teplotu a čas, kdy chcete mít v místnosti teplo, a kamna zařídí zbytek. Teplotu pak můžete jednoduše regulovat zmáčknutím tlačítka.
Jestliže chcete mít krbová kamna jako primární zdroj tepla pro větší byt nebo dům, měli byste uvažovat o teplovodním výměníku, který napojíte na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů. Některé typy výměníků nemusí být připojeny nastálo, je možné je odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit.
Pokud chcete ušetřit ještě víc, a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit kamna s terciárním spalováním. Jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, zvyšuje účinnost a snižuje celková spotřeba paliva.
Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života. V podzimních a zimních měsících nám mohou pohled do ohně poskytnout krbová kamna. Ať už hledáte kamna do horské chaty, městského bytu nebo rodinného domu, správně zvolená kamna vám přinesou nejen teplo, ale i pocit pohody a klidu. Investice do kvalitních kamen se vyplatí nejen z hlediska úspory energie, ale také pro jejich schopnost vytvořit útulnou atmosféru, která vás bude těšit po mnoho let.
Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života. V podzimních a zimních měsících nám mohou pohled do ohně poskytnout krbová kamna. Ať už hledáte kamna do horské chaty, městského bytu nebo rodinného domu, správně zvolená kamna vám přinesou nejen teplo, ale i pocit pohody a klidu. Investice do kvalitních kamen se vyplatí nejen z hlediska úspory energie, ale také pro jejich schopnost vytvořit útulnou atmosféru, která vás bude těšit po mnoho let.
TIPY A TRIKY pro topení: Okouzlila vás krbová kamna, ale bojíte se, že v nich nedokážete zatopit? Nebojte! Nabízíme pár tipů, jak topit bez námahy, bezpečně a úsporně:
- Topte jedině dobře proschlým dřevem, to má daleko vyšší výhřevnost. Také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe bude, když ho necháte někde v kůlně vyschnout alespoň dva roky.
- Nejlépe, ale také nejrychleji hoří bříza a smrk, které jsou vhodné na podpal. Nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové, jež vydrží hořet krásně dlouho. A nejkrásněji voní dřevo z ovocných stromů.
- Kromě dřeva se dá v krbových kamnech topit také dřevními peletami či briketami, které se vyrábějí z dřevní nebo rostlinné biomasy, a uhelnými briketami.
- Jak přikládat, aby to nekouřilo? Před přiložením uzavřete všechny přívody vzduchu do kamen. Dvířka otvírejte pomalu. Přikládejte pouze vyschlé dřevo a dávejte ho až na žhavé uhlíky, nikoliv do otevřeného ohně.
- Jsou krbová kamna bezpečná? Pokud vám je instaluje odborník, tak ano. Musíte jim však ponechat prostor, protože vydávají silný žár. Nábytek a elektroniku umístěte alespoň 80 cm od čela kamen a 40 cm od jejich boků. V blízkosti kamen by také neměly pobíhat malé děti.
- Jak dlouho vydrží? Kvalitní krbová kamna mohou sloužit bez oprav desítky let, záleží na tom, jak s nimi budete zacházet. Měli byste ovšem zvolit model s dostatečně dlouhou délkou záruky od prověřeného výrobce.
Ostatní také zajímá
Mohlo by vás zajímat
Tipy pro vás
58 000 Kč
26 900 Kč
59 000 Kč
26 000 Kč
59 000 Kč
26 000 Kč
66 000 Kč
31 500 Kč
59 000 Kč
27 900 Kč
89 000 Kč
42 000 Kč